Jak se starat o oblečení, aby dlouho vydrželo?

03.06.2021

Už jsme se naučily lépe se orientovat v šatníku, nakupovat na internetu, vyznat se v materiálech a dnes si povíme, jak se o oblečení starat, aby vám vydrželo co možná nejdéle.

Začneme u koženky: čistěte ji pouze vlhkým hadříkem s trochou mýdla, nebo jen properte v ruce. Nesušte na slunci a ideálně ji na sušáku volně rozložte. Také doporučuji impregnovat speciálním sprejem na syntetické materiály.


Kůži ošetřujte speciálními krémy a rovněž nezapomínejte na impregnaci! Boty po příchodu domů očistěte vlhkým hadříkem, nakrémujte a pokud jsou mokré, vyložte je zevnitř papírem či ubrousky. Nezapomeňte takto pečovat o vaši koženou kabelku!


Pleteniny, ať už jsou z umělých, či živočišných materiálů, NIKDY je nevěšte na ramínka. Svetry se pak vytahávají a nevypadají pěkně, raději je poskládejte a ideálně je proložte levandulí či klasickým tuhým mýdlem, jednou za čas pak svetry provětrejte a přeskládejte. Před praním se vždy podívejte na štítek, většinou je nutné je prát šetrně na nízký stupeň do 40°C.

 
Hedvábné halenky či šály naopak věšte na ramínka, jinak pokud je poskládáte, tak přehyby už nikdy nepůjdou vyžehlit! Perte je pouze na nízký stupeň a v pracím prostředku, který je určený na jemné prádlo, následně je pak sušte na plocho.

 
Vlnu perte v přípravku na jemné prádlo, perte ji velmi šetrně na ruční praní a sušte rozložené na sušáku.

Lněné oblečení, které je v současnosti velmi trendy, můžete prát v běžném pracím prostředku. Snáší i vysoké teploty a tak jej můžete případně i vyvařit a rovněž žehlit na vyšší stupeň teplot.

A jedno doporučení na závěr! Neperte všechno oblečení pohromadě, tak jak jej hodíte do koše na prádlo. Opravdu se podívejte co je na štítku a pokud jste už třeba štítek odstřihli, raději materiál perte šetrněji a na nižší teploty, případně i ve speciálním vaku na jemné prádlo.
Ať vám vaše modely slouží co nejdéle.

Autor článku: módní poradkyně Lucie Galková, Brno